Kemiönsaarella toimiva perheyritys Salmonfarm ratkaisi työvuorosuunnittelun haasteet ja nopeutti merkittävästi palkanlaskentaa. Linkityn kokonaisvaltainen pilvipalvelu helpotti myös monialaisen TES-ympäristön hallintaa.
Viidestä tytäryhtiöstä koostuva konserni toimii alkutuotannossa, teollisuudessa sekä matkailu- ja ravintola-alalla. Vielä ennen vuotta 2025 Salmonfarmin arki pyöri pitkälti perinteisin menetelmin: työtunnit kerättiin paperilapuille, lomat laskettiin manuaalisesti Excelissä ja tiedot syötettiin käsin vanhaan, palvelimella toimivaan palkkaohjelmaan.
– Halusimme siirtyä nykyaikaiseen pilvipalveluun ja löytää ohjelman, joka toimii saumattomasti niin toimistolla kuin operatiivisessa työssä. Tavoitteena oli mahdollisimman vähän eri ohjelmia – yksi yhtenäinen ratkaisu, jossa on monta osiota, kertoo Ida Gustafsson, Gustafsson konsernin talous- ja henkilöstöpäällikkö.
Monialainen toiminta vaatii useiden työehtosopimusten (TES) ja paikallisten sopimusten soveltamista yhtä aikaa. Konserniin kuuluu kalajauhotehdas, elintarvikejalostamo, kalankasvatuslaitos sekä hotelli-, ravintola- ja vierasvenesatamatoimintaa. Arjen hallinta vaatii järjestelmiltä helppoa käyttöä, nopeutta ja joustavuutta – ja tähän Linkity tarjosi ratkaisun.
Virtaviivainen palkkaprosessi on tulevaisuutta
Salmonfarm panostaa lähialueen elinvoimaisuuteen ja inhimillisiin arvoihin, ja yrityksen omistajat ovat tiiviisti läsnä arjessa. Uuden järjestelmän valintaprosessissa yritys tenttasi Linkityä tarkkaan varmistaakseen ohjelman soveltuvuuden erikoistarpeisiinsa. Vaikka Linkity oli markkinoilla suuria kilpailijoitaan tuntemattomampi toimija, Ida näki Linkityssä tulevaisuuden ratkaisun.
“Tunnistin, että osittaisen järjestelmän hankkiminen tai sellaisen hankinta, joka taipuu heikommin TES-tulkintoihin, saattaisi johtaa helposti siihen, että sama uudistustyö on edessä taas muutaman vuoden päästä. Linkity tuntui tulevaisuuden toimivalta ratkaisulta.”
Ida Gustaffson, talous- ja henkilöstöpäällikkö, Salmonfarm Oy
Kolmen päivän palkanlaskenta muutamassa tunnissa
Salmonfarmilla on käytössä Linkityn työvuorosuunnittelu, työajanseuranta, TES-tulkinta ja palkanlaskenta, eli Linkity Total. Toimihenkilöt ja myynti käyttävät mobiilileimausta. Tuotantotiloissa on käytössä kiinteät leimauslaitteet, jotka ovat osoittautuneet erittäin luotettaviksi.
Konkreettisen tehokkuuden lisäksi Linkity on tuonut mukanaan suuria harppauksia yrityksen sisäisessä viestinnässä ja läpinäkyvyydessä.
Työntekijöiden arjessa suurin muutos on ollut tiedon helppo saatavuus. He näkevät nyt suoraan Linkitystä omat lomapäivänsä, sairaspäivänsä ja pekkaspäivänsä, jotka piti aiemmin selvittää esihenkilöiltä. Samalla läpinäkyvyys on parantunut: työntekijät seuraavat omia leimauksiaan aktiivisesti ja mahdolliset virheet huomataan ja korjataan heti, eikä vasta palkanmaksupäivänä.
Uudistus on vähentänyt myös Salmonfarmin sisäistä haavoittuvuutta. Kun aiemmin järjestelmän käyttö oli vain kahden henkilön käsissä, nyt osaaminen on jakautunut organisaatiossa laajemmalle, ja useampi henkilö osaa käyttää järjestelmää.
Aiemmin konsernin emoyhtiön, Salmonfarmin, tuntipalkkojen palkanlaskenta vei kolme päivää – nyt se sujuu parissa tunnissa. Loppupalkkojen prosessi kesti pari päivää – nykyään siihen kuluu puoli päivää.
Ida Gustaffson, talous- ja henkilöstöpäällikkö, Salmonfarm Oy
Kumppani, joka tukee ja reagoi nopeasti
Salmonfarmin taloushallinnossa ja kehitystyössä toimiva Marika Enestam sekä talouspäällikkö Ida kiittelevät Linkityn tarjoamaa tukea ja sujuvaa käyttöönottoprojektia. Projektia vetänyt Linkityn asiantuntija sai kiitosta selkeästä rytmityksestä, viikkotapaamisista ja hyvistä ohjeista.
Salmonfarm käyttää Linkityn asiakaspalvelua matalalla kynnyksellä, ja apu on ollut aina lähellä. Monimutkaisessa suomalaisessa TES-kentässä jatkuvan tuen merkitys on suuri. Linkity jousti myös silloin, kun perheyrityksen omat resurssit olivat tiukoilla. Kesken kiireisimmän kesäkauden ilmennyt lomapalkkoihin liittynyt haaste ratkaistiin vain muutamassa tunnissa Linkityn asiantuntijoiden avulla.
– Tuki vastaa tosi nopeasti. Valintavaiheessa Linkityltä sanottiin, että meiltä tuli paljon kysymyksiä, mutta he totesivat vain, että hyvä näin – silloin ollaan varmasti lopputulokseen tyytyväisiä. Ja niin me olemme olleet, Salmonfarmilta summataan.
Emme ole missään kohtaa katuneet Linkityn valintaa. Tämä päätös oli täysin oikea suunta
Ida Gustaffson, talous- ja henkilöstöpäällikkö, Salmonfarm Oy









